Stomatologia Bemowo, Stomatologia zachowawcza, Stomatologia dziecięca, Profilaktyka, Protetyka, Chirurgia, Periodontologia, Endodoncja, Ortodoncja,
pw-lecznica
Pokaz kalendarz
18-11-2017 - Anieli i Romana    
 
 


    Endodoncja  (leczenie kanałowe)

Jak przebiega leczenie kanałowe ?
Czy leczenie kanałowe zawsze jest proste ? 
Które zęby  potrzebują leczenia kanałowego?
Po czym poznać,że leczenie kanałowe zębów jest potrzebne?
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Czy po leczeniu ząb może boleć?
Czy zęby leczone kanałowo ciemnieją?
Czy leczenie kanałowe osłabia zęby?
Czy można wybielić jeden ząb po starym leczeniu kanałowym?
Czy leczenie kanałowe daje gwarancję trwałego wyleczenia zęba?

Leczenie kanałowe jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi ( nerw i naczynia wewnątrz zęba ) oraz powikłań z nimi związanych.  Przyczyną tego stanu są bakterie które wnikają do miazgi z głębokich ubytków próchnicowych,  ze śliny przez nieszczelności pod wypełnieniami i koronami protetycznymi oraz z kieszeni przyzębnych.  Proces zapalny objawia się samoistnym bólem zęba  oraz bólem przy nagryzaniu i opukiwaniu. Czasami może pojawić się obrzęk dziąsła w okolicy tego zęba. Zdarzają się sytuacje, że choroba zęba przebiega bez objawów i dopiero wykonane badanie radiologiczne pokazuje konieczność leczenia kanałowego.

Jak przebiega leczenie kanałowe ?

     Przed rozpoczęciem leczenia lekarz stomatolog wykonuje zdjęcie rentgenowskie które pozwala ocenić  anatomię korzeni  i obejrzeć tkanki przy  wierzchołkach korzeni. Zdjęcie pokazuje także czy kanały zęba były wcześniej leczone i czy jest konieczność ponownego przeleczenia. Następnie, stomatolog wykonuje  znieczulenie miejscowe.  Na ząb nakładana jest guma ( koferdam)  która izoluje ząb przed dostępem śliny i chroni pacjenta. Do pomiaru długości kanału służy endometr, który na podstawie elektronicznego odczytu pokazuje  dlugość kanałów korzeniowych.
    Celem leczenia kanałowego jest usunięcie bakterii z systemu korzeniowego, poprzez dokładne opracowanie kanałów pilnikami ręcznymi i maszynowymi z równoczesnym stosowaniem środków chemicznych.
      Zakończeniem leczenia jest dokładne wypełnienie kanałów płynną gutaperką, którego potwierdzeniem jest  zdjęcie rentgenowskie. Dopiero wtedy można ząb odbudować. W przypadku dużej utraty tkanek zęba konieczna może być odbudowa na  sztyftach  wkładanych do kanałów i wykonanie korony protetycznej, co znacznie poprawia końcowy rezultat leczenia.
     W niektórych przypadkach leczenie kanałowe jest utrudnione przez skomplikowaną anatomię kanałów. Niezbędne jest wtedy użycie mikroskopu,  który dzięki dużemu powiększeniu umożliwia dokładną diagnostykę i leczenie.

Czy leczenie kanałowe zawsze jest proste ?
W czasie leczenia kanałowego tak jak przy każdym zabiegu medycznym mogą wystąpić komplikacje:
  • wąskie lub mocno zakrzywione kanały
  • złamanie narzędzia endodontycznego które uniemożliwia oczyszczenie kanału (najczęściej takie narzędzie można usunąć )
  • występowanie dodatkowych kanałów trudnych do odnalezienia
  • perforacje dna komory lub ściany kanału

Które zęby potrzebują leczenia kanałowego?
Nasze zęby, chociaż początkowo są bardzo mocne przebywają w ekstremalnych warunkach. Wkładamy do ust zimne lody, potem polewamy zęby gorącą kawą. Spożywamy cytrusy i napoje, które trawią szkliwo. Uprawiamy sporty, które narażają zęby na urazy. To wszystko sprawia, że właściwie każdy ząb jest kandydatem do leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu tkanek z kanałów korzeniowych. Stomatolog usuwa miazgę zębową, poszerza narzędziami kanały, a następnie wypełnia wszystkie kanały szczelnie materiałem.

Po czym poznać,że leczenie kanałowe zębów jest potrzebne?

Czasami ząb nie daje żadnych objawów, ale jest kilka znaków, wskazujących, że ząb będzie wymagał
leczenia endodontycznego.
  • Ból zęba utrzymuje się przy gryzieniu i naciskaniu
  • Przedłuża się ból przy zimnym i gorącym  posiłku (przedlużąjąca   się nadwrażliwość).
  • Ciemnienie zęba
  • Opuchlizna i zaczerwienienie dziąsła w okolicy zęba
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Kiedyś takie leczenie miało złą reputację jako leczenie bardzo bolesne. Obecnie, dzięki znieczuleniom znacznie poprawił się komfort pacjentów i komfort pracy lekarza.

Czy po leczeniu ząb może boleć?

Po leczeniu może pojawić się ból zęba na nagryzanie. Czasami jest to ostry ból samoistny któremu może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie dziąsła w okolicy leczonego zęba. Objawy te zwykle ustępują po kilku dniach , wymagają jedynie stosowania leków przeciwbólowych .

Czy zęby leczone kanałowo ciemnieją?
Leczenie kanałowe pozbawia zęby miazgi i z biegiem czasu zęby stają się ciemniejsze. Obecnie stomatolodzy stosują materiały, które nie przebarwiają zębów, a płyny , które używają w czasie zabiegu powodują wręcz wybielenie zęba.

Czy leczenie kanałowe osłabia zęby?

Leczenie kanałowe wykonuje się w zębach, które zwykle są chore i  zniszczone  z dużymi wypełnieniami , ułamane lub po urazach. To jest najważniejsza przyczyną osłabienia zęba. Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, najlepiej,  po leczeniu endodontycznym wykonać odbudowę protetyczną.


Czy można wybielić jeden ząb po dawnym leczeniu kanałowym?

Tak, należy ponownie wykonać leczenie kanałowe, tzw. reendo. W czasie zabiegu ząb rozjaśnia się podczas płukania, następnie wypełnia się kanał . Do komory zęba zakłada preparat wybielający. Po kilku wizytach sprawdza się rezultaty.
Jeśli przebarwienie było bardzo intensywne, rezultaty wybielania nie zawsze są zadowalające. Wtedy pacjent i stomatolog szukają innego rozwiązania.

Czy leczenie kanałowe daje gwarancję trwałego wyleczenia zęba?

Leczenie kanałowe nie daje 100% gwarancji powodzenia jednak zastosowanie nowoczesnych metod leczenia , w większości wypadków chroni ząb przed usunięciem , a tym samym daje nam szansę na cieszenie się jak najdłużej własnymi zębami.


 
 
Kontakt e-mail Strona główna  Galeria  Nasz Zespół  Protetyka  Endodoncja (leczenie kanałowe)  Stomatologia zachowawcza  Stomatologia estetyczna  Ortodoncja  Periodontologia (leczenie przyzębia)  Chirurgia  Stomatologia dziecięca  Czy wszystkie zęby można wybielić?  Czy wybielanie powoduje nadwrażliwość?  Czy wybielanie powoduje inne efekty uboczne?  Czego unikać w czasie wybielania zębów?  Czy przed wybielaniem trzeba wymienić stare wypełnienia?  Skąd wiadomo o ile wybieliły się zęby?  dyżury stomatologiczne  Jak dbać o korony i mosty?  Jak dbać o protezy akrylowe i protezy szkieletowe?  Czy można samodzielnie naprawić protezy?  Czy klej do protez jest zdrowy i bezpieczny?  Profilaktyka  Pierwsza Wizyta  Bezpieczeństwo  Cennik  Kontakt