Lecznice Stomatologiczna PW -Warszawa
WROCŁAWSKA 25, 22 638-29-42, 572 903 850
WROCŁAWSKA 7a, 22 638-29-42, 503 055 704
Stomatologia Bemowo, Stomatologia zachowawcza, Stomatologia dziecięca, Profilaktyka, Protetyka, Chirurgia, Periodontologia, Endodoncja, Ortodoncja,

Ortodoncja

Czym zajmuje się ortodoncja i dlaczego warto leczyć się ortodontycznie u  specjalisty?


Nieleczone wady zgryzu mogą ulec nasileniu, potęgować nieprawidłowe ścieranie się zębów, choroby dziąseł czy też występowanie próchnicy. Dodatkowo w skrajnych przypadkach przyczyniają się do wad wymowy, czy zaburzeń prawidłowych funkcji jak chociażby prawidłowe odgryzanie czy żucie. Ortodoncja to specjalizacja stomotologiczna, która skupia się na leczeniu tych wad, pomagając osiągnąć nie tylko piękny uśmiech ale przede wszystkim poprawić zdrowie jamu ustnej. Wady zgryzu nie powinno się więc lekceważyć, a leczenie rozpocząć w miarę możliwości jak najszybciej.
 

Kiedy udać się na kontrolę? 

Najlepszym okresem na leczenie wad zgryzu u dzieci jest wiek szkolny. Pierwsza rutynowa kotrola zgryzu powinna zostać przeprowadzona około 6 roku życia, a w przypadku podejrzenia rozwijającej się wady zgryzu nawet wcześniej, już w okresie uzębienia mlecznego. Już we wczesnym wieku mogą pojawiać się wady o charakterze nabytym, które można leczyć szybko i przy użyciu prostych metod. Warunkeim powodzenia leczenia jest jednak dobra współpraca pacjenta.

Mimo że dużą część wad zgryzu znacznie lepiej leczyć wcześniej, to w przypadku wad bardziej złożonych, takich o charakterze szkieletowym, czasem leczenie należy odłożyć na okres po zakończeniu wzrostu.
 

Aparaty ruchome

Czyli takie zakładane i zdejmowanie przez pacjenta stosowane są zazwyczaj u dzieci. U pacjantów w fazie intensywnego wzrostu aparaty te mogą korzystnie wpłynąć na wzrost kości twarzoczaszki, zapobiec nasileniu się powstającej wady zgryzu, a także leczyć już powstałe nieprawidłości. Leczenie przy pomocy aparatów ruchomych wymaga bardzo dobrej współpracy młodego pacjenta - należy jednak pamiętać, że nie każdą wadę zgryzu można wyleczyć w ten sposób.

 

Aparaty stałe

Leczenie nastolatków i starszych pacjentów przeprowadza się zazwyczaj przy pomocy aparatów stałych. Ten rodzaj aparatu, jest przyklejony do zębów na cały okes leczenia, który trwa średnio dwa lata. Podczas leczenia aparatem stałym wskazane są comiesięczne wizyty kontrolne, oraz niezbędna jest szczególna staranność w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, w tym szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Zamki aparatu stałego mogą być wykonane z metalu lub być w kolorze zęba, a precyzja pracy z nimi pozwala na korektę większości wad zgryzu. Po uszeregowaniu zębów i korekcie wady zgryzu konieczne jest utrwalenie efektów leczenia. Służą do tego aparaty retencyjne, które powstrzymują zęby od przemieszczania się na nieprawidłową pozycję.

 

Ortodoncja nie tylko dla dzieci!

Dorośli stanowią coraz liczniejszą grupę pacjentów leczonych ortodontycznie. Leczenie ortodontyczne dorosłych daje bardzo dobre rezultaty, nie tylko poprawiając zdrowie i estetykę uśmiechu, ale także umożliwiając wykonanie lepszych uzupełnień protetycznych czy implantoprotetycznych. Dodatkowo, leczenie ortodontyczne dorosłych często przeprowadza się w ramach profilaktyki chorób dziąseł, jako cześć zespołowego leczenia przyzębia we współpracy z periodontologiem. Aby móc rozpocząć leczenie ortodontyczne pacjent musi mieć wyleczone wszystkie zęby i przyzębie oraz dbać o idealną higienę jamy ustnej.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Podczas pierwszej wizyty ortodonta stawia wstępną diagnozę i ocenia charakter wady zgryzu na podstawie bezbolesnych oraz nieinwazyjnych badań. Lekarz analizuje profil i symetrię twarzy, pracę stawów skroniowo-żuchwowych, a także sprawdza stan uzębienia, błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.  Wykonywane są fotografie zębów oraz twarzy pacjenta oraz pobierane są wyciski do modeli diagnostycznych. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wszystkie zęby powinny zostać wyleczone z ubytków próchnicowych, a dziąsła pozostawać w dobrej kondycji.

Następnie, aby móc przygotować indywidualny plan leczenia, należy wykonać dodatkowe badania rentgenowskie, takie jak pantomogram i zdjęcie cefalometryczne. Na podstawie wszystkich uzyskanych informacji ortodonta opracowuje plan lecznia i omawia go z pacjentem na kolejnej wizycie. Dodatkowa analiza wszystkich danych oraz przygotowanie najkorzystniejszego planu leczenia wymaga czasu i skupienia. Pamiętajmy że lecznie ortodontyczne to nie tylko kreowanie nowego uśmiechu, ale poprawa jakości życia i nierzadko uniknięcie innych problemów zdrowotnych.

 

 

 

 

Telefoniczne umawianie wizyt:

tel. stacjonarne:
22 638 29 42
22 861 50 00

tel. komórkowe:
503 055 704 Wrocławska 7A
572 903 850 Wrocławska 25
Informacje do przelewu:
Lecznica Stomatologiczna PW Iwona Wójcicka Spółka Jawna
01-493 Warszawa, ul. Wrocławska 7A
NR KONTA : 29 1240 2034 1111 0000 0308 1826
TYTUŁ PRZELEWU: USŁUGA STOMATOLOGICZNA
oraz IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 7a, Warszawa
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 25, Warszawa
Usługi
Leczenie
RODO - ochrona danych osobowych Pacjentów
©1992-2024 Copyright Lecznica Stomatologiczna PW