Lecznice Stomatologiczna PW -Warszawa
WROCŁAWSKA 25, 22 638-29-42, 572 903 850
WROCŁAWSKA 7a, 22 638-29-42, 503 055 704
Stomatologia Bemowo, Stomatologia zachowawcza, Stomatologia dziecięca, Profilaktyka, Protetyka, Chirurgia, Periodontologia, Endodoncja, Ortodoncja,

Stomatologia estetyczna


Stomatologia estetyczna daje nam możliwość poprawy wyglądu zębów poprzez zmianę ich kształtu dzięki wykonaniu porcelanowych koron lub licówek, a także zmianę koloru przez wybielanie.
Wybielanie zębów to najłatwiejsza metoda poprawiania uśmiechu. Wiele osób mimo, że ma równe i zdrowe zęby nie jest zadowolonych z ich koloru.
 

Wybielanie


Wybielanie-odmładzanie

Jest to również najłatwiejsza metoda odmładzania. Często osoby w średnim wieku wybierają wybielanie jako dodatkowy trik optyczny.  Białe zęby przyciągają wzrok, a ponieważ są synonimem młodości ujmują lat
W naszej Lecznicy Stomatologicznej na Bemowie  stosujemy wybielanie jednowizytowe i nakładkowe.  Wybielanie nakładkowe jest najczęściej wybierane przez pacjentów.  Szyny wybielające wykorzystujemy do fluoryzacji po zakończeniu wybielania lub przy nadwrażliwości w czasie jego trwania.  
 

Kto może wybielić zęby?

Wybielanie jest niewskazane u kobiet w ciąży i młodzieży do 18 roku życia.
 

Jak wygląda wizyta przed wybielaniem?

Na pierwszej wizycie stomatolog ogląda jamę ustną, zęby i dziąsła. Rozmawia z pacjentem jakie są jego oczekiwania. Następnie, zdejmuje kamień i osad z zębów. Pobiera wyciski specjalną masą. W laboratorium zostanie wykonana szyna wybielającą ze ze zbiorniczkami na żel.  Na drugiej wizycie stomatolog sprawdza jak szyna leży na zębach,  pokazuje jak ją zakładać i napełniać żelem.
 

Co to jest szyna wybielająca?

To specjalna przezroczysta nakładka na wszystkie zęby.  Na każdym zębie w tej nakładce jest pozostawione trochę luźnego miejsca. na żel wybielający.
 

Co zrobić gdy w domu nakładka mnie uwiera?

Trzeba zgłosić się do stomatologa na korektę.

Ile żelu trzeba wprowadzić do nakładki?
Do szyny wybielającej wprowadzamy niewielką ilość żelu, by nadmiar nie wypłynął na dziąsła i ich nie podrażnił.  Jeśli tak się stanie nadmiar usuwamy chusteczką. Należy też wypłukać usta wodą.
 

Co zrobić jeśli bolą mnie dziąsła?

Należy przerwać wybielanie, odczekać 2-3 dni. Jeśli coś państwa niepokoi należy skontaktować się ze stomatologiem.
 

Czy można jeść z szyną na zębach?

Nie można jeść w czasie noszenia szyny na zębach.
 

Co mogę jeść w czasie wybielania?

Zalecana jest ,,biała dieta,,. Tzn.  głównie woda, mleko, sery .  Zabronione jest picie kawy, herbaty, soku jagodowego, czerwonego wina, kolorowych soków, kwaśnych napojów, buraczków.  Istnieje ryzyko przebarwień.  Dietę należy utzymać  2-3 tygodnie po wybielaniu.
 

Czy mogę palić papierosy nosząc szynę?

Nie można palić z szyną na zębach i 2-3 tygodnie po wybielaniu.
 

Co zrobić ze starymi wypełnieniami, czy mam je wymienić?

Wypełnienia pozostawiamy bez zmian.  Leczymy tylko zęby z ubytkami, by żel nie dostał się do nich i nie spowodował bólu.
Wypełnienia w zębach należy wymienić po około 2 tyg. po zakończeniu wybielania.  
 

Co zrobić gdy w czasie wybielania bardzo bolą mnie zęby?

Należy zdjąć szynę, wypłukać jamę ustną, napełnić szynę żelem z fluorem i założyć ją na zęby na ½ godziny.
 

Czy to znaczy, ze muszę przerwać całkowicie wybielanie?

Prawie nigdy nie trzeba przerywać wybielania, ale istnieje niewielka grupa osób, które mają bardzo wrażliwe zęby.  Należy wtedy po każdym seansie wybielania umyć szynę, napełnić żelem z fluorem. Można  powtarzać to również po zakończeniu wybielania.  Dolegliwości zwykle wkrótce mijają.
 

Czy wybielanie można powtarzać?

Tak można dokupić tubkę preparatu i po roku lub dwóch powtórzyć  wybielanie.
 

Jak dbać o szynę wybielającą?

Po każdym użyciu należy szynę umyć. Przechowywać suchą.
 

Licówki porcelanowe


Licówki porcelanowe są to niezwykle cienkie i delikatne płatki porcelanowe w kolorze zęba. Przyklejane są na specjalne cementy dentystyczne. Pozwala  to zespolić się licówkom z całą przednią powierzchnią zęba.
Zmieniając kolor, kształt, rozmiar lub długość zęba można poprawić wygląd.
Licówki robi się najczęściej z porcelany. Można je robić z kompozytu, ale porcelanowe lepiej się komponują z innymi zębami, lepiej odbijają naturalne refleksy świetlne, lepiej kryją przebarwienia. Są dobrze tolerowane przez dziąsła i są odporne na gromadzenie się kamienia nazębnego.
Na licówkach kompozytowych szybciej pojawiają się objawy zużycia. Można je wtedy odświeżyć, ale nie są tak kosmetyczne jak licówki porcelanowe. W każdym wypadku warto omówić wybór licówek z dentystą.
 

Kiedy stosujemy licówki?

Najczęściej stosuje się licówki:

  • żeby pokryć przebarwienia zębów,
  • przebarwienia po leczeniu kanałowym, przebarwienia po tetracyklinach, przebarwienia przy fluorozie, przebarwienia po starych wypełnieniachżeby odbudować ząb częściowo ukruszony lub odłamany
  •  w sytuacjach, gdy mamy zęby z dużą przestrzenią pomiędzy nimi. ( zamykanie przestrzeni międzyzębowych inaczej zamykanie diastem)

 

Ile wizyt u stomatologa wymaga zrobienie licówek?

Zwykle leczenie obejmuje trzy wizyty. Pierwsza wizyta to konsultacja, badanie i planowanie leczenia. Następne dwie, to preparacja i zacementowanie.
W czasie badania stomatolog, ocenia zęby, bada zgryz, często potrzebne jest zdjęcie rtg i pobranie wycisków orientacyjnych.
Preparacja ma na celu przygotowanie zęba pod przyszłą licówkę. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po przygotowaniu zęba, stomatolog pobiera wyciski masą i odsyła je do pracowni, gdzie w ciągu kilku do kilkunastu dni są przygotowywane licówki. Czasami potrzebna jest dodatkowa wizyta pacjenta w pracowni technicznej by indywidualnie dobrać kolor.
Trzecia wizyta to przymierzanie i zacementowanie licówek na zębach. Po kilku dniach pacjent jest zaproszony na kontrolę, by sprawdzić stan zębów, dziąseł i licówek.
Czy licówki wymagają specjalnej higieny?
Nie wymagają dodatkowych zabiegów higienicznych. Należy po prostu kontynuować swoje codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że zęby z licówkami też mogą ulegać próchnicy.
 

Czy można wybielić zęby z licówkami?

Jeśli pacjent planuje wykonać wybielanie, powinien to zrobić przed zrobieniem licówek. Licówki się nie wybielają.
 

Jakie są korzyści ze stosowania licówek?

-Licówki odbudowują wygląd zęba w sposób bardzo naturalny.
-Dziąsła dobrze tolerują porcelanę.
- Dzięki licówkom można zmienić kolor zęba z ciemniejszego na jasny
-Wszystkie zmiany koloru i kształtu nie wymagają tak dużego oszlifowania zębów jak pod koronę, ale jednocześnie są mocną i kosmetyczną alternatywą dla odbudowy materiałem kompozytowym.
 

Jakie są minusy licówek?

-W niektórych przypadkach licówki nie pokrywają przebarwień, trzeba wtedy rozważyć wykonanie korony.
-Ponieważ szkliwo pod licówkę jest preparowane, może pojawić się wrażliwość zębów.
-Bardzo rzadko, ale zdarza się, że licówka może odpaść z zęba. Nie wolno obgryzać paznokci, ołówków i innych twardych rzeczy.
-Licówki nie są dobrym wyborem w przypadku zębów z aktywną chorobą przyzębia, ale też zębów słabych (z dużą próchnicą i dużymi wypełnieniami).
-Osoby zgrzytające zębami, cierpiące na bruksizm powinny rozważyć inne rozwiązania, ponieważ zniszczą swoje licówki.
 

Jakie są alternatywy dla licówek?

Alternatywy dla licówek, zawsze trzeba rozpatrywać indywidualnie. Zależy to od stanu zęba i problemu z którym zgłasza się pacjent. Najczęściej wybierane możliwości to:
-odbudowa kompozytowa, tańsze, pośrednie rozwiązanie, gdy pacjent nie chce, lub nie może zrobić licówek.
-korona zębowa, gdy licówka nie pokryje wystarczająco przebarwień, ząb jest zbyt zniszczony, albo są inne przeciwwskazania.

Telefoniczne umawianie wizyt:

tel. komórkowe:
503 055 704
572 903 850

tel. stacjonarne:
22 638 29 42
22 861 50 00

Informacje do przelewu:
Lecznica Stomatologiczna PW Iwona Wójcicka Spółka Jawna
01-493 Warszawa, ul. Wrocławska 7A
NR KONTA : 29 1240 2034 1111 0000 0308 1826
TYTUŁ PRZELEWU: USŁUGA STOMATOLOGICZNA
oraz IMIĘ I NAZWISKO PACJENTA
Lecznica Stomatologiczna PW
WROCŁAWSKA 7a, Warszawa
Usługi
Leczenie
RODO - ochrona danych osobowych Pacjentów
©1992-2024 Copyright Lecznica Stomatologiczna PW